Černý kašel a klíšťová encefalitida

19.02.2024

Vážení pacienti, v posledních 3 týdnech došlo v našem okolí k velkému množství případů černého kašle. Větší množství pacientů nás kontaktuje s dotazy, jak postupovat v případě podezření na nákazu a jak je to případně s možnou vakcinací, proto raději zasíláme informace všem.

Černý kašel je vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jedná se o bakteriální nákazu, tedy léčba je vždy antibiotiky. Přenáší se kapénkami (tj. kašlání, kýchání atd.). Inkubační doba (doba od nakažení po první příznaky) je 6-21 dní. Kvůli takto dlouhé inkubační době je pravděpodobné, že se ještě nějakou dobu bude v našem okolí šířit... V počátku onemocnění ho obvykle nerozeznáte od běžného nachlazení - objevuje se teplota, lehký kašel a rýma. Intenzita kašle se postupně v rámci dní zhoršuje až dochází k záchvatům kašle, které jsou v rychlém sledu po sobě a nemocný má často pocit, že se dusí. Bez nasazení antibiotik často tyto stavy kašle trvají i několik měsíců. Pokud tedy pacient delší dobu kašle a neozval se nám, je dobré se s ohledem na výskyt černého kašle v našem okolí objednat. 

Diagnostika není úplně jednoduchá - pro potvrzení nákazy je nejspolehlivější odběr krve na protilátky, ty se však tvoří až po 10 dnech od nákazy, tj. požadovat po nás krevní testy dříve nemá absolutně význam. Dříve může nákazu prokázat jedině test výtěrem z nosohltanu, nicméně jedná se o velice nepříjemný výtěr (horší než u covidu) a u pacientů, kteří ho netolerují, tedy nelze ho provést úplně důkladně, nemusí být průkazný. Výtěr indikuje lékař jen tehdy, pokud má na černý kašel vysoké podezření a příznaky trvají kratší dobu než 10 dní. To ale není obvyklé, u většiny pacientů nabírá černý kašel na intenzitě až po delší době. 

Nejspolehlivější ochrana proti černému kašli je očkování - na trhu jsou aktuálně dvě vakcíny - Boostrix a Adacel - obvykle má vždy jedna z nich výpadek, tedy očkuje se vždy tou, která je dostupná. Obě vakcíny jsou proti třem nemocem - tetanus-záškrt-černý kašel. Neexistuje vakcína pouze proti černému kašli. Většina z nás byla na černý kašel očkována v dětství, ale jak se ukazuje, ochrana vyprchává rychle. Současné děti jsou očkované po narození a poté v 10.-11. roku. Co se týče úhrady, tak tyto vakcíny si hradí pacient - pojišťovny ale výrazně přispívají. Aktuální cena vakcíny vychází na 800,-Kč. U pacientů, kteří měli poslední tetanovku před více jak 9 lety, tak aplikaci hradí pojišťovna (bude bráno jako vakcína proti tetanu), tedy cena je konečná. U pacientů, kteří měli poslední tetanovku před méně jak 9 lety, tak pacient musí zaplatit i aplikaci (100,-Kč), tedy celková cena je pak 900,-Kč. Odstup mezi poslední tetanovkou a těmito vakcínami musí být alespoň 3 měsíce, tj. pokud měl pacient v říjnu očkovanou tetanovku a nyní by chtěl černý kašel, tak ničemu nevadí, že součástí této vakcíny je i tetanus, který tímpádem dostane znovu. Všechny pojišťovny přispívají na toto očkování - VZP 500,-Kč, vojenská poj. 700,-Kč a ostatní pojišťovny by měly uhradit plnou částku. Pokud by některý z pacientů měl o toto očkování zájem, může se objednat. Pár vakcín máme vždy skladem v obou ordinacích. Pokud se pacient nechával jednou z těchto vakcín přeočkovávat v posledních letech, tak je opětovná vakcinace zbytečná. Bohužel většina z nás jí dostala jen v dětství a pak už nikdy...

Zároveň informuji, že od 1.2. došlo výrobcem ke zdražení vakcíny proti klíšťové encefalitidě (do té doby byla cena 800,-Kč + 100,-Kč aplikace). Nyní je vakcína o 100,-Kč dražší. Dozvěděli jsme se o tomto zdražení den dopředu, tedy stihli jsme objednat ještě několik desítek vakcín za staré ceny. Jakmile je vyočkujeme, tak cenu budeme muset zvýšit. Toto se týká jen samoplátců (do 50 let). Nad 50 let hradí očkování plně zdravotní pojišťovna.