Problém s očkováním

15.04.2021

Vážení pacienti,

naší snahou je, aby všichni zájemci o očkování byli co nejdříve naočkováni. Zatímco v březnu bylo získání očkování přes nás rychlejší, než v očkovacím centru, nyní se situace obrátila. Za poslední měsíc jsme nedostali ani 1 vakcínu, jsou lékaři v kraji, kteří vůbec zatím nedostali nic. Zatímco v jiných krajích praktičtí lékaři očkují všemi vakcínami, tj. i Pfizer a Moderna (a je vyzkoušeno, že to bez komplikací lze!), tak Kraj Vysočina se rozhodl zcela nelogicky prozatím tyto vakcíny dávat pouze do očkovacích center a naopak praktiky zásobuje vakcínami Astra Zeneca (kterých chodí relativně málo) a nyní vakcínami Johnson (které ohlásily výpadek). Lékaři na Vysočině proti tomu podepsali petici - její text je zde: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfE6dEOBiZUQ0HG9HPZSwEYHHnhn2Ffz5rQNR0dks28MvAscQ/viewform

Vzniká tak situace, že u praktických lékařů na Vysočině čekají tisíce nemocných pacientů nad 75 let a v očkovacích centrech se očkují mladší relativně zdraví pacienti a nikoho to nezajímá. Nevíme, kdy nám přijde dodávka vakcín, původně se hovořilo o začátku dubna, z toho sešlo, pak do půlky dubna, taktéž z toho sešlo a teď se hovoří, že snad do konce dubna, ale kdo nám to zaručí? Jde nám o dobro pacientů, proto vyzýváme ty, kteří jsou u nás na očkování zaregistrováni, a chtějí se přeregistrovat do očkovacího centra do Jihlavy, tak stačí dát vědět nám, že registraci u nás rušíte a poté vyplnit registrační formulář na webu a jet do Jihlavy. Jen upozorňujeme, že opačně toto nelze - tj. pokud je někdo registrován v centru a bude chtít zpět k nám, tak to již nelze.

Na našem seznamu aktuálně figuruje cca 110 čekatelů na vakcíny. Vakcíny chodí pouze po balení 120 dávek, tj. ve chvíli, kdy nám přijde další balení, tak jsme schopni během 1 dne naočkovat všechny zájemce z našeho seznamu, kteří splňují kritéria. Nikdy nevíme dopředu, kdy vakcíny přijdou. Může to být za týden, ale také za měsíc...

Tento postup je zcela nesmyslný a praktické lékaře frustruje. Lékaři dostali pokyn nakoupit materiál na očkování za tisíce korun a ve finále jim Kraj dá minimum vakcín? Co je za logiku nutit pacienty složitě se registrovat a následně dojíždět do očkovacích center, když je může a chce naočkovat praktický lékař, který pacienty zná, a umí posoudit možná rizika očkování u každého jednotlivce? Když to lze v jiných krajích, proč to nejde na Vysočině? A co je naprosto směšné, že Kraj poslal praktickým lékařům nabídku, zda nechtějí jít vypomáhat do očkovacího centra. To už je opravdu absurdní.

I nadále registrujeme k očkování další zájemce, nyní lze již od 65 let. Ale stejně tak naprosto pochopíme, když se někteří přeregistrují do centra, kde je aktuálně šance sehnat vakcínu dříve (byť to za týden může zase opačně..).