Očkování proti chřipce

23.09.2020

Vážení pacienti,

v posledních dnech se vyskytlo hodně dotazů kvůli očkování proti chřipce. Rádi bychom Vás proto seznámili se situací, která nastala. 

Už od jara letošního roku máme předobjednáno dostatečné množství vakcín u největšího dodavatele v ČR - společnosti Avenier. Od této společnosti odebíráme pravidelně každý rok, nikdy nebyl problém. Na začátku září jsme tuto společnost kontaktovali s dotazem, kdy můžeme očekávat dodání vakcín. Pracovník na infolince nám sdělil, že údajně jsme žádnou předobjednávku neudělali, takže nic nedostaneme, to je ale lež. Jiný jejich pracovník nám však přiznal, že je letos velmi málo vakcín a vysoký zájem, takže bohužel nezvládnou všechny předobjednávky zajistit. Přes Sdružení praktických lékařů jsme zjistili, že podobná zpráva byla od této společnosti sdělena spoustě ordinací, z čehož usuzujeme, že prostě společnost Avenier zjistila, že nezvládne dodat vakcíny všem, tak nějakým způsobem některé ordinace úplně vyškrtli a my jsme jedna z nich i přesto, že jsme měli vakcíny řádně objednané. Na naši stížnost nám bylo řečeno, že prostě vakcíny nemají, a pokud nějaké zbydou, uveřejní to na svých webových stránkách. Ty sledujeme denně, ale zatím nic není. Opakovaně tam voláme, ale bez úspěchu. 

Bylo nám však řečeno, že společnost Avenier provozuje spoustu očkovacích center (mimo jiné je i v Jihlavě v Mrštíkově ulici) a v těchto centrech mají vakcín zatím dostatek, takže pacienti se mohou přijít naočkovat tam. Háček je však v tom, že každý pacient musí za vakcínu zaplatit, neboť se jedná o soukromá centra. Za vakcínu proti chřipce se platí kolem 500,-Kč a v těchto centrech ji musí zaplatit i ten, který by jí u nás měl zdarma... Pokud by přesto některý pacient chtěl mít jistotu se naočkovat a nechtěl čekat jak to dopadne u nás (viz níže), tak je potřeba si zarezervovat termín očkování v tomto centru na telefonním čísle 545 123 321 a Avenier uvádí, že očkování budou probíhat od 12.10. 

Zkoušeli jsme obvolat druhého dodavatele vakcín v ČR, ale ten také vakcíny nemá. Dále jsme obvolali přímo všechny výrobce vakcín, ale ti všichni dodávají právě do těchto společností a nám dodat nic nemohou. Jinam už prostě zavolat nemůžeme... Sdružení praktických lékařů se snaží pro ordinace, které se dostaly do této situace, vakcíny sehnat, ale zatím nemáme žádnou informaci, jak to vypadá. 

Bohužel současná situace je tedy taková, že aktuálně nemůžeme zaručit, zda vůbec nějaké vakcíny budeme mít. Pacienti na tuto informaci reagují mnohdy až nepříčetně či agresivně. Fyzicky nemáme v ordinaci ani jednu vakcínu, takže nadávat nám a dožadovat se okamžitého naočkování opravdu ničemu nepomůže. Rozumíme reakcím pacientům, jsme zastánci očkování u rizikových skupin, přesto jsme si jistí, že za situaci, do které jsme se dostali, nemůžeme, a aktuálně ani nemáme žádnou možnost, jak vakcínu okamžitě sehnat. Proto alespoň informujeme o alternativně a možnosti nechat se naočkovat v očkovacím centru v Jihlavě, avšak za plnou cenu.

Jsme si vědomi toho, že si vakcínu moc pacientů nebudou chtít v očkovacím centru zaplatit, proto se snažíme hledat řešení a pokud do poloviny října vakcíny nebudou, tak nechceme své pacienty nechat na holičkách, proto pro ně nabídneme alternativu. Vakcíny sehnat neumíme, ale umíme sehnat spolehlivé přípravky na podporu imunity, která je v období chřipek, covidu atd. klíčová. Pokud má člověk silnou imunitu, tak i při proniknutí viru chřipky/covidu atd. nemusí nemoc vůbec zaznamenat, neboť si s tím tělo díky silné imunitě poradí samo, příp. se slabšími příznaky. Proto v případě, že nebudou vakcíny na chřipku, můžeme pacientům nabídnout tato dvě řešení:

1. Infuze s vitaminem C a vápníkem - v dřívějších letech, kdy nebyly úplně dostupné vakcíny proti chřipce, se zcela běžně jako prevence podával pacientům do žíly vitamin C a vápník k nastartování imunity. Vitamin C v injekční formě je mnohem účinnější, než v tabletové formě, a do těla se ho dostane mnohem větší množství. Tato infuze je vhodná pro všechny pacienty, výjimkou jsou pacienti s vážnou poruchou ledvin. Nevýhodou je, že jedna infuze nestačí, a během hlavní chřipkové sezony (listopad-březen) by měla být několikrát zopakována, tzn. pacient by měl přijít vícekrát. Přesnou frekvenci podávání budeme ještě konzultovat s imunologem. 

2. Lék Isoprinosine - jedná se o lék na recept v tabletové formě, který se běžně podává v případě snížené imunity nebo častých opakovaných virových onemocněních. Nevýhodou je, že se nesmí podávat společně s některými běžně užívanými léky (např. léky na odvodnění, dna atd.). Je tedy vždy na posouzení lékařem, zda je možné podání. Lék by bylo nutné brát po celou dobu chřipkové epidemie. Lék úplně asi nezamezí chytnutí viru, ale může zlehčit průběh onemocnění.

Obě varianty mají svá pro a proti. Ani jedna z variant není zdarma, u infuze hradí pojišťovna pouze aplikaci, ale cenu za léky (roztok + vitamin C + vápník = celkem cca 100,-Kč) už nehradí. U Isoprinosine by měl být nějaký doplatek kolem 200,-Kč/100 tablet. Nicméně pokud se nepodaří sehnat vakcíny na chřipku, tak jsme se rozhodli, že rizikovým skupinám pacientů jednu z těchto variant uhradíme my. Do rizikových skupin patří všichni, kteří by měli vakcínu na chřipku zdarma.

Rozhodně všem rizikovým pacientům doporučujeme nechat se naočkovat proti pneumokokovým infekcím, které způsobují bakteriální zápal plic. Ten by současně s chřipkou/covidem mohl mít u těchto pacientů fatální následky. Pacienti nad 65 let mají toto očkování zdarma a je doživotní, tzn. naočkovaní pacienti už znovu na přeočkování nejdou. Mladší pacienti se mohou nechat naočkovat také, ale vakcínu i aplikaci hradí - 1600,-Kč vakcína + 100,-Kč aplikace. Zájemci o toto očkování se mohou hlásit, vakcíny proti pneumokokům můžeme během několika dní zajistit.

Děkujeme za pochopení a v první polovině října dáme všem vědět, zda se podařilo vakcíny sehnat, a pokud ne, tak jaké jsou další možnosti a postup.