Očkování chřipka + pneumokoky

01.09.2021

Vážení pacienti,

vyzýváme všechny, kteří mají zájem o očkování proti chřipce, aby nás neprodleně kontaktovali. Vakcíny jsou zatím objednané v počtu, který jsme očkovali v posledních letech, pokud by byl větší zájem, máme možnost nyní ještě doobjednat další, tedy potřebujeme znát počet. Jakmile vakcíny přijdou, budeme zájemce kontaktovat. Aktuálně je doporučováno provádět očkování na chřipku ve druhé půlce října, neboť účinek vakcín se za 4-6 měsíců snižuje, tedy aby účinek byl po celou chřipkovou sezonu.

Minulou sezonu byla chřipka upozaděna oproti covidu, ale případy se vyskytovaly i přes roušky, lockdown a různá opatření, takže očkování pro rizikové skupiny je pořád doporučováno. Pro pacienty nad 65 let je očkování zdarma. U mladších vážně nemocných pacientů je vakcína též zdarma (jsou přesně daná kritéria, kdo má na to nárok). Osoby, které nárok zdarma nemají, si ji mohou zaplatit, cenu vakcíny prozatím neznáme.

Dále je možnost se u nás naočkovat na pneumokoky vakcínou Prevenar 13. Pro pacienty nad 65 let je tato vakcína plně hrazena pojišťovnou, pro mladší je cena vakcíny i s aplikací 1600,-Kč. Tato vakcína je celoživotní, tj. nepřeočkovává se. Pacienti, kteří ji ještě nemají aplikovanou, se mohou hlásit společně s vakcínou na chřipku. Tyto dvě vakcíny lze dokonce podat v jeden den (každá je na jiném principu a je zcela bezpečné je podat zároveň). Pokud si nejste jisti, zda jsme Vás touto vakcínou očkovali, tak nás neváhejte kontaktovat, podíváme se do Vaší dokumentace. Tuto vakcínu doporučujeme, pneumokoky způsobují závažný zápal plic, informace o nich i vakcíně naleznete zde: https://www.prevenar.cz/dospeli