Chřipky + očkování covid (posilovací dávky)

02.10.2021

Vážení pacienti,

aktuální informace k očkování na chřipku a důležité info k přeočkování na covid (posilovací dávka) - i pro pacienty, kteří nebyli očkováni u nás: 

1. Chřipky - dle informací od dodavatele budeme letos dostávat vakcíny v rámci několika dovozů po menším množství. Postupně tedy budeme pacienty obvolávat a očkovat dle dodávek vakcín. Drtivá většina vakcín by měla být doručena do konce října. Pacienti, kteří se objednali úplně na poslední chvíli (v posledních 10 dnech) budou možná čekat o něco málo déle, neboť jsme pro ně museli vakcíny doobjednat (letošní zájem byl vyšší než v předchozích letech). Pro jistotu jsme objednali ještě 10ks vakcín navíc, tj. jestli jsou ještě nějací zájemci, měli by nás neprodleně kontaktovat. 

2. Covid - po 8 měsících od aplikace 2. dávky (příp. po 8 měsících od aplikace 1. dávky Johnson) je možné se přeočkovat posilovací dávkou. Důrazně je doporučena všem nad 60 let, dále mladším 60 let s chronickým onemocněním (hypertenze, diabetes apod.) a rizikovým zaměstnáním. Posilovací dávka se dává z toho důvodu, protože se prokázalo, že množství protilátek po očkování postupně klesá. Přeočkování může být nejdříve po 8 měsících od 2. dávky, nicméně není to tak dané striktně - doporučený interval přeočkování je 8-12 měsíců od 2. dávky. Přeočkování bude vždy prováděno mRNA vakcínami (Pfizer a Moderna) a to i u pacientů, kteří byli očkováni jinými vakcínami - dle výzkumů kombinace vakcín ničemu nevadí (prý má snad i pozitivní efekt). Pacienti, kteří mají o přeočkování zájem, mají 2 možnosti:

a) Objednat se do očkovacího centra do Jihlavy - po 8 měsících od 2. dávky mohou opět vyplnit registrační formulář na webu a jet se očkovat tam. 

b) Objednat se u nás - prozatím nám budou dávány Moderny, nyní jich je dostatek, malý háček je v tom, že vakcíny mají trvanlivost pouze 4 týdny a vždy se zasílají v balení po 50ks, takže je nutné je během těch 4 týdnů vyočkovat (jinak se vyhodí). Proto to uděláme následovně - pacienti, kteří mají zájem o podání posilovací dávky u nás, se nám budou ideálně hlásit s předstihem (nejlépe 1-2 měsíce předtím, než uplyne těch 8 měsíců od 2. dávky) - tím, že to budeme vědět dopředu, tak si vždy vytvoříme skupinky po 50 osobách a objednáme vakcíny tak, abychom všechny vyočkovali. Pacientům, kteří byli prvními dávkami očkováni u nás, vyprší těch 8 měsíců až v lednu-březnu, nicméně byla spousta pacientů, kteří se kvůli nedostatku vakcín museli jet očkovat do Jihlavy a těm bude interval končit postupně už od listopadu. Tedy i pacienti, kteří byli předtím očkováni jinde, se mohou přeočkovat u nás. Čím více pacientů se bude hlásit k nám, tím častěji budeme moci vakcíny objednávat. Přesto se může stát, že se k nám pacient nahlásí zrovna ve chvíli, kdy nebudeme mít dostatek dalších zájemců, a pak bude nějakou dobu čekat (nicméně myslím, že pokud se každý opravdu nahlásí 1-2 měsíce dopředu, tak těchto případů bude minimum). U našich pacientů, kteří jsou velmi špatně pohybliví a není možný jejich transport do ordinace, provedeme očkování u nich doma. Abychom vždy co nejrychleji nasbírali těch 50 pacientů, tak jsme ochotni přeočkovat i pacienty registrované u jiných lékařů. Tím, že budeme mít průběžně vakcíny, tak je možné samozřejmě naočkovat i pacienta, který ještě očkovaný nebyl (1. a 2. dávku).